galeria  
Czyżby? Zielona trawka, a w krzakach i przy drodze śmieci. To że macie wiatraki i gaz (...)
Kopenhaga green field
galeria  
Jestem już w Danii. Pola, buraki cukrowe, mało lasów, pada, wieje (dla wiatraków świetnie), pustawo, ludzie (...)
Vordingborg
galeria  
Tak się grzałem okrążając Bałtyk.  Marzenie! Po dzisiejszym dniu Mythbusters przyjęliby mnie do swojego zespołu. Udowodniłem (...)
Sanitz k Rostocku
galeria  
To zdjęcie, tak dla pokrzepienia. Czerwcowo/lipcowa wyprawa do Brukseli miała swoje słoneczne dni. A teraz :-( (...)
Anklam
galeria  
Cokolwiek powiem i tak mi nie uwierzycie. Na dzisiejszą trasę bardziej przydałby się lodołamacz a nie (...)
Szczecin
galeria  
W sumie powinien nazywać się Gorzów Lubuski, a nie Wielkopolski. Tak czy siak, mimo huraganów, oszalałych (...)
Gorzów WLK
galeria  
Co za miły poranek. Flak w tylnim. Przez noc zeszło powietrze.Szkło! Barany, nie bijcie szkła!!!!! Szkło (...)
Zielona Góra
galeria  
A bronili Głogowa: guma na 5 km, wiatr pn zach - czyli w nos, ( a (...)
Obrona Głogowa
galeria  
Okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej dobiega końca 31 grudnia 2011 roku, po którym Dania przejmuje (...)
Start
Koniec
2012-01-13

Wyprawa zakończona. 11 stycznia oficjalnie Dania zaczęła przewodniczyć Unii Europejskiej. Dziękuję Wszystkim Partnerom za pomoc w organizacji wyprawy, mediom za wsparcie informacyjne, Duńczykom za wspaniałą gościnę i zainteresowanie jednym rowerzystą z Polski.

Ministerstwo od rowerów
2012-01-11

Zapowiadana kawa o poranku z panią Minister zamieniła się w niezły happening. Aż dziwne, że w tak zrowerowanym mieście tylu dziennikarzy zainteresowało się jednym rowerzystą. Oczywiście jest mi bardzo miło, tym bardziej że obdarowaliśmy się prezentami, dostałem kask rowerowy symbolizujący duńskie priorytety bezpieczeństwo i ekologię, ja zaś odwzajemniłem się ręcznymi turbinkami do ładowania komórek.  "Obgadaliśmy" kilkanaście spraw ekologicznych, począwszy od rowerów kończąc na strategiach ekologicznych rewolucji.

Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna!
2012-01-11

Dania od 1 stycznia sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jednak na dzisiaj (11.01) w Kopenhadze zaplanowano ceremonię otwarcia. Hasło duńskiej prezydencji to "Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna" . Będzie je realizować najmłodszy rząd w UE. Średnia wieku ministrów w gabinecie Helle Thorning-Schmidt wynosi nieco ponad 40 lat. Do najmłodszych ministrów należy ministerka środowiska Ida Auken,  (33 lata).

Hellerup, Polska Ambasada
2012-01-10

Jak miło o poranku nad morzem napić się kawy i porozmawiać po polsku o ekologii, i to pod Kopenhagą. A to wszystko dzięki gościnie, którą mi zaoferowała Pani Joanna Tamborska First Secretary, Cultural Affairs w Ambasadzie Polskiej pod Kopenhagą. W Ambasadzie jak w ulu, jutro oficjalna ceremonia przejęcia od Polski przez Duńczyków Prezydencji. Tym bardziej dziękuję za poświęcony czas i za gościnę.

Do zobaczenia 11 stycznia w Kopenhadze
2012-01-03
11 stycznia spotykam się z panią Minister Środowika Idą Auken. Jeżeli chcielibyście przekazać swoje ekologiczne apele, piszcie: dominik@eko.org.pl . Spośród emaili wybiorę 10 postulatów i je na ręce p. Minister złożę. Do zobaczenia w Kopenhadze!
Kopenhaga green field
2012-01-09

Czyżby? Zielona trawka, a w krzakach i przy drodze śmieci. To że macie wiatraki i gaz w Morzu Północnym, i generalnie macie dobre piwo, to nie znaczy, że wszystko wam ujdzie. Do pogody się przyzwyczaiłem, wiatr głowę urywa, system depozytowy działa (to tzw kaucja za opakowania), ale śmieci przy drogach i rozkładające się rowery?

Vordingborg
2012-01-08

Jestem już w Danii. Pola, buraki cukrowe, mało lasów, pada, wieje (dla wiatraków świetnie), pustawo, ludzie gdzieś się pochowali, policja mi mignęła, chciałem ich zapytać o jakiś B&B, ale nie zwrócili na mnie uwagi i gdzieś zniknęli we mgle.

Sanitz k Rostocku
2012-01-07

Tak się grzałem okrążając Bałtyk.  Marzenie! Po dzisiejszym dniu Mythbusters przyjęliby mnie do swojego zespołu. Udowodniłem np, że wychwalany i modny materiał zwany Gore-Tex to wielka ściema. Wszystko co miało ten GT, a co miałem na sobie, od kaptura począwszy na butach kończąc, przemokło. Wprawiło mnie to w stan euforii.

 

Anklam
2012-01-06

To zdjęcie, tak dla pokrzepienia. Czerwcowo/lipcowa wyprawa do Brukseli miała swoje słoneczne dni. A teraz :-( od 5 dni nie widziałem słońca!!! Dzisiaj skoro świt, wiatr i deszcz ruszyłem na zachód. Bardzo przyzwoity wyjazd z Pogodna (dzielnica Szczecina) droga 115 do Dobieszczyna, gdzie pożegnałem się z Polską i przywitałem z Meklenburgiopomeranią. A później raj dla Rowerzystów i pogoda dla Morsów.

Szczecin
2012-01-05

Cokolwiek powiem i tak mi nie uwierzycie. Na dzisiejszą trasę bardziej przydałby się lodołamacz a nie rower. Wyruszając z Młyna Piekiełko (tak to coś się nazywało) byłem przygotowany na najgorsze. Byłem optymistą. Ale finał jest najważniejszy, jak zawsze w Szczecinie czekała na mnie, na Pogodnie u Jakuba i jego familii,szklanica rumu z colą. Życie jest piękne!

min
min min min min min min
min min min min min min min min min min min min min min min min min min min
Przyłącz się
przyłącz się przyłącz się przyłącz się

Stop CO2 – Rusz się!

 1. Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Jedną z metod zmniejszenia emisji jest ograniczenie podróży samolotem i samochodem. Częściej wybieraj transport publiczny lub rower. Pamiętaj: Stop CO2 Rusz się!
 2. Do śmieci stosuj zasadę 3 R:
  Reduce - ograniczaj ilość powstających odpadów,
  Reuse – ponownie używaj i nie marnuj, Recycle – segreguj odpady i pomóż, aby były zrecyklingowane. Ponowne wykorzystanie odpadów – jako surowców wtórnych – to zmniejszenie emisji CO2. Unikaj nadmiernie opakowanych produktów - zmniejszenie o 10% masy śmieci, które wyrzucasz w ciągu roku pomoże zredukować emisję CO2 nawet o około 600 kg rocznie.
 3. Oszczędzaj energię w domu, pracy, szkole, wszędzie gdzie jesteś. WWF policzył, że gdybyśmy wszyscy racjonalnie wykorzystywali energię w naszych domach, każdego roku moglibyśmy ograniczyć jej zużycie nawet do 20%, a zatem o 20% zmniejszylibyśmy emisję CO2.
„Stop CO2 - Rusz się” to hasło. Ale można wypełnić je konkretnymi działaniami na rzecz ochrony klimatu. Ktoś jednak musi to zrobić. Ruszysz się?
join us

Stop CO2 – Get moving!

 1. Transport is responsible for 1/3 of global emission of CO2 produced by human activity. One of the possibilities to limit the emission of this compound is reducing travelling by car or by plane. Try to replace it with public transport or with a bike. Remember: Stop CO2- get moving !
 2. Always follow the rule 3 R:
  Reduce- reduce the quantity of produced trash,
  Reuse- reuse and don’t waste,
  Recycle - segregate household waste for recycling.
  Waste reutilization - as the secondary materials- helps to limit the emission of CO2. Try to avoid too wrapped products – reducing the mass of trash that you throw away every year by 10% helps to reduce CO2 emission even up to 600 kg annually.
 3. Save the energy at home, at work and at school… Wherever you are. As WWF studies present, if the consumption of energy in our households were reasonable, each year we could save 20% of it and accordingly we would diminish 20% of CO2 emission.
Stop CO2- Get moving ! – it is only a motto. However we can cooperate and make this idea come true. Let’s get moving
join us

Stop CO2 – Agissez!

 1. Le transport est responsable de 1/3 d’émission mondiale de CO2 produit par l’ homme . L’ une des méthodes diminuant l’émission de ce composé, est la réduction des voyages en avion et en voiture. Privilègiez plutôt les transports publics ou le vélo. Rapellez- vous: Stop CO2 – agissez!
 2. La règle des trois R :
  Réduire – Réduisez la quantité de vos déchets.
  Reconditionner – Réutilisez et ne gaspillez pas.
  Recycler - en participant au tris des déchets . Le reconditionnement des dechéts contribuerait à la diminution de CO2. Reduire l’utilisation des emballages, permettrait une réduction de 10% de la masse des ordures menageres limitant ainsi l’émission de CO2 jusqu’ au 600 kg par an.
 3. Économisez l’énergie à votre domicile, sur votre lieu de travail, à l’école, et tout autre lieu privée ou public. Selon les calculs de la WWF , une utilisation mesurée de notre consommation énergetique permettrait chaque année une économie de 20% ainsi qu’une diminution jusqu’a 20% également sur la production de CO2.
Stop CO2 – agissez ! est un appel. Il peut prendre tout son sens par des efforts au profit de la protection du climat. L’action est en marche. Allez vous agir ?
join us
     

kontakt