• Porzucone opony zatruwają środowisko, zwierzęta, rośliny i ludzi.

Stare opony – co z nimi zrobić?

15.02.2023
Porzucanie starych opon w lasach, wrzucanie do zwykłych kontenerów na śmieci czy ich składowanie na podwórkach jest nie tylko nielegalne, ale i – z punktu widzenia ekologii – niedopuszczalne. Ogumienie, które oddamy do wyznaczonego do tego punktu, zostanie poddane utylizacji może otrzymać drugie życie. Możliwości jest kilka, w tym także darmowych, dlatego w trosce o zdrowie swoje oraz bliskich, warto z nich korzystać!
 
Stare opony – co z nimi zrobić?
 
W każdej gminie jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam można oddać opony zdemontowane z samochodowo wadze nieprzekraczającej 3,5 tony (najczęściej osobowych), wcześniej wstępnie oczyszczone z poważniejszych zabrudzeń. Każda tego typu instytucja może działać na innych zasadach, dlatego przed spakowaniem starego ogumienia do bagażnika, najlepiej wykonać telefon do urzędu miasta lub gminy, aby uzyskać szczegółowe informacje. Warto wówczas spytać m.in.: o dokumenty, o które należy przygotować, a także o liczbę opon, które możemy oddać w ciągu jednego roku.
 
W niektórych gminach funkcjonują również tzw. MPSZOKI. To Mobilne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które zgodnie z harmonogramem zbierają zużyte ogumienie z wcześniej wyznaczonych miejsc.
Wyjściem może być wywóz odpadów wielkogabarytowych. Dotyczy się to jednak wyłącznie miast i gmin, które uznają opony za odpady wielkogabarytowe. Aby uzyskać wiedzę na ten temat, wystarczy skontaktować się z właściwym dla nas urzędem. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, należy dostarczyć ogumienie w konkretnym terminie do wyznaczonego punktu i pozostawić w miejscu widocznym dla osób, zajmujących się wywózką. 
Co ważne, ponownie dotyczy się to wyłącznie opon przeznaczonych do pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Zatem, jak postępować z modelami do aut ciężarowych i rolniczych? Tymi zajmują się wyspecjalizowane firmy.
 
Jeszcze jedno rozwiązanie! Niestety pomimo kilku możliwości oddania zużytego ogumienia, wciąż na terenach zielonych czy w przestrzeni miejskiej, znaleźć można porzucone opony. Te mają szkodliwy wpływ na środowisko, a więc i na ludzi, stąd pomysł na kampanię „Kręci nas recykling”.
 
Zgodnie z prawem zakłady wulkanizacyjne nie mają obowiązku przyjmowania starych opon, a niektóre robią to odpłatnie. Niemniej w ramach prowadzonej akcji możliwe jest oddanie zużytego ogumienia do serwisów współpracujących z Oponeo.pl – całkowicie za darmo. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego można korzystać przez cały rok. Wystarczy podczas zakupów internetowych wybrać usługę „dostawa i montaż”, a następnie umówić się na wymianę w punkcie partnerskim, oznaczonym zielonym logo kampanii. Wówczas nowe ogumienie zostaje zamontowane na aucie, a stare poddane właściwej utylizacji.
 
Opony oddane między 21 marca a 22 kwietnia Oponeo wymieni na sadzonki – 4 sztuki opon to 1 nowe drzewo! To samo stanie się z ogumieniem zebranym podczas akcji sprzątania odpadów z terenów zielonych, organizowanych w tym okresie w całej Polsce. Tylko w zeszłym roku w ten sposób udało się odzyskać 11487 opon, co przełożyło się na 2872 zasadzone drzewa.
 
Szczegółowych informacji dotycznących akcji „Kręci Nas Recykling”  udzielają:
Pomysłodawca i koordynator akcji w Polsce: Dominik Dobrowolski, email: dominik@cycling-recycling.eu tel. 697 092 978
Sebastien Nowicki, email: sebastien.nowicki@oponeo.pl 
 
#KręciNasRecykling #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze #Oponeo  
#PSZOK #RIPOK #Recykling #OchronaŚrodowiska #Ekologia
#DominikDobrowolski #CyclingRecycling

 

#KręciNasRecykling
#KręciNasRecykling
#KręciNasRecykling
#KręciNasRecykling
#KręciNasRecykling